Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny? Takie pytanie zadaje sobie zapewne każdy, który rozpoczyna swoją przygodę z budową domu. W większości przypadków wygrywa projekt gotowy uznawany za dużo tańszy. Jaka jest prawda? Jakie są różnice pomiędzy projektami gotowymi i indywidualnymi? Spróbuję odpowiedzieć na te pytania i jednocześnie przybliżyć pracę architekta. 

Przede wszystkim cena.

Tak, niewątpliwie jest to argument, który przebija wszystkie. Prawdą jest, że projekt gotowy kosztuje o kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych mniej niż ten przygotowany indywidualnie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kupno gotowego projektu to dopiero początek wydatków. Projekt z katalogu, z założenia, nie jest pełnym projektem budowlanym. Taki projekt musi uwzględniać wszystkie warunki związanie z daną lokalizacją: klimat, rodzaj gruntu, warunki zabudowy itp. Tutaj pojawia się konieczność zatrudnienia lokalnego architekta, który przygotuje, tak zwaną, adaptację projektu. Z czym to się wiąże? Najpierw musimy zlecić geodecie przygotowanie mapy do celów projektowych. Jednocześnie należy wykonać badania gruntu, które określą wszystkie właściwości i jakość podłoża. Na podstawie tych danych architekt dostosowuje projekt do lokalnych warunków. Koszty? Mapa: 700 zł - 1200 zł (w zależności od wielkości działki i lokalizacji, w sporadycznych przypadkach może zachodzić konieczność wykonania wznowienia granic co wiąże się z dodatkowym kosztem ok. 1000 zł), opinia geologiczna: 700 zł - 800 zł. Już teraz mamy koszty rzędu 1400 zł - 2000 zł. Teraz załóżmy, że projekt nie do końca spełnia nasze oczekiwania, co swoją drogą jest też cechą projektów katalogowych ale o tym później. Kupując gotowy projekt dostajemy również zgodę autora na nieograniczone zmiany. Dostosowanie np. nachylenia dachu do warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przesunięcie paru ścian lub powiększenie okna, to wszystko generuje znowu koszty. Sumując wcześniejsze wydatki, cena adaptacji może sięgnąć nawet 6000 - 7000 zł, co razem z kosztem zakupu projektu powoduje, że różnica pomiędzy projektem katalogowym, a indywidualnym staje się naprawdę niewielka. 

Szybko i łatwo. 

Tysiące pięknych wizualizacji, wszystkie potrzebne informacje dostępne za jednym kliknięciem, ba nawet od razu dowiemy się szczegółowo ile będzie nas kosztowała budowa domu. Do tego promocje, wyprzedaże... Możemy przebierać w domach nowoczesnych, "tradycyjnych", dużych, małych, z garażem lub bez w dodatku zapłacimy kartą i na drugi dzień kurier dostarczy projekt pod nasze drzwi. Wybieranie projektu gotowego zaczyna wyglądać jak wizyta w galerii handlowej.

adolescent-bag-beautiful-919436jpg
źródło:  pixabay.com

Trudno się dziwić, że w dzisiejszych czasach taka forma jest bardzo popularna. Tylko czy w sytuacji gdy budowa domu to dla większości z nas, największa inwestycja życia, warto zdać się na przypadek i kuszące oferty katalogów? To gdzie i jak mieszkamy ma na nas ogromny wpływ.

Czym różni się projekt indywidualny?

Głównie tym, że jak sama nazwa wskazuje jest indywidualny. Uszyty na miarę. Dostosowany do potrzeb i możliwości przyszłych mieszkańców. Projekty katalogowe, choć na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne, są do bólu powtarzalne. Powielają wiele podobnych schematów funkcjonalnych, nierzadko po prostu słabych jakościowo ponieważ dostosowanych do wszystkiego i wszystkich. Prawdopodobnie większość tylko raz w życiu podejmie się budowy domu. Jest to okazja wyjątkowa, więc czy nie powinniśmy "uszyć" domu na miarę? Idealnie dopasowanego, niepowtarzalnego i takiego, w którym będziemy się przede wszystkim świetnie czuli.

adult-architect-blueprint-416405jpg
źródło:  pixabay.com

Budowa domu będzie nas kosztować od 350 tyś. do 700 tyś. złotych, a nawet i więcej. Pamiętajmy, że projekt domu jest najważniejszym elementem całego procesu inwestycyjnego. Jeśli na tym etapie zdecydujemy się na drobną oszczędność w stosunku do całej wartości inwestycji, a nie pokierujemy się jakością, taki błąd może się odbić na kosztach budowy i komforcie mieszkania. 
Decydując się na projekt indywidualny najważniejsze jest abyśmy wybrali odpowiedniego architekta, mającego doświadczenie w tego typu realizacjach. Dobry architekt musi poznać przyszłych mieszkańców domu na wskroś. Musimy poniekąd wpuścić go do naszego życia. Nasz tryb dnia, przyzwyczajenia, hobby czy plany na przyszłość. To wszystko ma ogromne znaczenie w projektowaniu domu. Nie bójmy się zaufać architektowi!
arch. Jeremiasz Złotecki